Wednesday, March 4, 2015

Valimiste võitjad ja kaotajad

Riigikogu valimised on selleks korraks läbi. Erakondlik mandaatide jaotus selge. Inimesed suuresti ka, kuigi selles osas tuleb veel muutuseid. Kes loobub europarlamendi, kes linnapea koha kasuks, kellest saab minister jne.
Täna, esmaspäeva varahommikul on võimalik esimesi järeldusi teha. Kes siis võitis ja kes kaotas valimistel?
Suurimad võitjad on kindlasti uued tulijad ehk Vabaerakond ja EKRE. Esimese osas mul kahtluseid ei olnud. Et EKRE nendega sisuliselt ühel pulgal on, tuli väikese üllatusena.
Eks on selge, et inimesed soovisid kursimuutust ja uusi tuuli. Kaks uut erakonda parlamendis seda ka pakuvad. Samas kindlasti ei saa alahinnata Vabaerakonna ja EKRE enda tubli tööd üle Eesti korraliku tulemuse saamisel.
Võitis ka Keskerakond. Tõsi, nad ei võitnud valimisi, ent ainsa parlamendierakonnana kogusid nad nelja aasta tagusest rohkem hääli. Edgar Savisaar, püstitades taasiseseisvumisaja uue häälterekordi, oli samuti võitja. Kahjuks ei tulnud see sisulise tööga, vaid maksumaksja arulageda raha kulutamise abil. Mis see Tallinna TV ja tasuta ajalehed, kus vaid iseennast reklaamitakse, siis muud on?
Reformierakond oli justkui võitja. Koguti enim kohti parlamendis. Teisalt, kolme võrra vähem kui aastal 2011. Oravapartei võitu jääb varjutama ka asjaolu, et see ei saavutatud mitte tugeva platvormiga, vaid hirmutamisega. Reklaamid, kus antakse valida, kas venemeelne Edgar või Eesti kursil püsimine, kusjuures ainult Taavi seda tagada suudab, ei ole ju sisuline argumenteerimine. Puhas emotsioonidel mängimine.
Kaotajad. Väikeparteisid ja üksikkandidaate ei saa kaotajaks pidada, sest nende võimalus enda ideid tutvustada jäi ahtaks nö suurtega võrreldes. Ja oleme ausad, paljuski puudus ka sisuline programm. Ainus erand on Rohelised. Neil oli läbimõeldud platvorm. Oli ka kampaania ja täiesti asjalikud väitlejad debattides. Ent 0,9%-line toetus sunnib vist uksi sulgema.
Sotsiaaldemokraadid. Veel aasta eest mõtlesid nad valimisvõidule. Vähemalt toetusprotsent andis selleks lootust. Ent valitsusse minek ja seal selgelt väiksemaks vennaks olemine jättis jälje. See tähendab, et oma programmi suudeti vähem ellu viia, kui valija lootis. Nüüd ongi neil mõtteainet, kas ja mis tingimustel oravate koalitsioonikutse vastu võtta.
Suurim kaotaja oli aga IRL. Nagu Marko Mihkelson asja kokku võttis, siis valimised näitasid, et eestlased paljuräägitud vasakpööret ei soovi. Küll aga on paremtiival väga konkurentsitihedaks läinud. Ehk EKRE ja Vabaerakond said suure hulga IRLi valijate hääle osaliseks.
Valimisringkond nr 5.
Ei mingit üllatust. Reformierakond võitis. Koguti küll pea tuhat häält vähem kui 2011.a., ent oldi siiski selgelt edukaimad. Tarmo Mänd, kes viimased kolm-neli kuud mööda saart sõitis ja hiidlaseid enda poolt hääletada palus, kogus loodetust- 2000 häält- vähem, ent siiski rohkem kui kaasvõitleja Lauri Luik Läänemaalt. Vastavalt 1234 ja 855 häält.
Mänd on hetkel esimesena ukse taga, ent pääseb kohe parlamenti, kui Urve Tiidus ministriks saab.
Tervelt 10% möödunud korrast vähem kogusid sotsid. 2011.a. Meie ringkonnas 24 ja nüüd 14% häältest. Suurim langeja oli kahjuks Kalev Kotkas. 1565 häälelt 649 peale. Samamoodi kukkus pea tuhande hääle võrra Neeme Suur. Võib arvata, et nende valija on konservatiivne ja ei andestanud kooseluseaduse jõuga läbi surumist. Riiklikult vaadates kaotasid seetõttu palju ka Imre Sooäär, Jaak Allik, Rait Maruste.
Natukene kaotasid siin ka IRL ja Keskerakond. Samas mitte märkimisväärselt. Küll esindavad parlamendis siinset piirkonda nende erakondade fraktsioonis uued näod. Tõnis Palts ja Jaanus Karilaid jäid välja, Raivo Aeg ja Enn Eesmaa astusid asemele.
Hiidlastest tegi üllatavalt tugeva tulemuse Urmas Selirand. 441 häält on Männi ja Kotkase järel kolmas resultaat. Aitas kindlasti EKRE uue tulija foon, ent ka aastatega tehtud töö.
Georg Linkov oma 344 häält kordaminekuks vast ei pea. Arvata võib, et Hiiu Lehe hääletustulemuste teema jättis oma jälje. Ja kui Kotkase puhul oodatakse Emmastes huviga, et kas ta tuleb nüüd tagasi vallavanemaks, siis Linkovil on Hiiu vallas tegemised pooleli ja teda ei taheta ära saata.
Esile kerkis Reili Rand 342 häälega. Esimest korda kandideerides igati märkimisväärne number. Võib arvata, et ta koondas suure hulga noori enda selja taha.

Ilma suurema kärata tegi hea tulemuse ka Rinno Lige, kes enda sõnul tahtiski Vabaerakonda toetada. 202 hääle abil aitas ta neil siin piirkonnas mandaadi teenida.
Keskerakondlane Ants Vahtras tegi samuti oma tulemuse ära. 192 häält kogus tema.
Positiivne on see, et Taavi Rõivas ütles öösel otse-eetris välja, Keskerakonnaga nad liitu ei tee. See aga tähendab, et sünnib kolmikliit. Kas seal saavad Reformierakonna partneriks olema sotsid, IRL või Vabaerakond, seda näitab juba käesolev nädal.

Ilmus 03.03.2015 Hiiu Lehes

No comments:

Post a Comment