Saturday, September 7, 2013

Ei visiitabielule!

Täpset definitsiooni ma otsima ei hakanud, ent visiitabielu on abielu, kus kummalgi osapoolel on oma kodu ja nad külastavad üksteist, näiteks elavad nädalavahetustel koos. See seab mõlemale vähem kohustusi, ent ei anna ka tavaabielule omast kindlustunnet.
Mulle meenus see sõna möödunud nädalal, kui sai teatavaks reformierakonna kandidaat Hiiu valla vallavanema kohale. Ja ütlen kohe ära, et ei kavatse peatuda antud isikul. Veel vähem teda juba ennatlikult ründama asuda. Eks ta peab ise selgitama oma tegemiste ja kavatsuste tagamaid.
Aga paralleele saab tõmmata praeguste omavalitsusjuhtidega. Jagunevad nad ju kenasti kahte leeri, kui mõtlen sõnale visiitabielu. Ühed, kes seda praktiseerivad ja teised, kes on traditsioonilise abielu toetajad ning harrastajad.
Olen lõppeva suve jooksul paljude inimestega sel teemal vestelnud ja teeb rõõmu, et suurem osa neist on minu seisukohta jaganud. Nimelt olen kategooriliselt vastu visiitabieludele.
Kui kellelgi on minu jutulõnga otsa leidmisega probleeme, siis ma ei pea siin artiklis visiitabielu mainides silmas mitte mehe ja naise püha liitu. Räägin meie omavalitsuste tegevjuhtide ja valla või linna suhtest.
Olen seisukohal, et vallavanem (linnapead meil peale valimisi enam ei ole ju) peab olema kohalik. Inimene, kes tunneb oma valda nagu tagataskut. Inimene, kes on pidevalt koduvallas kohapeal. Inimene, kelle peamine prioriteet ongi tegutseda koduvalla huvides.
Mind teeb kurvaks, kui ma koolmeistrina näen omavalitsusjuhti kooliaasta avaaktusel vaid korra nelja aasta jooksul. Mind teeb suisa nõutuks, kui ühel korral on põhjuseks soovimatus tulla saarele 06:30 praamiga, sest see on ju liiga vara...
Huvitav on ka see, et omavalitsused, kes ei nõustunud ühinemisläbirääkimisteks ühise laua taha istuma, tõid ühe olulise argumendina välja selle, et ühinedes jäävad võim ja valitseja(d) rahvast kaugeks. Ja just needsamad omavalitsused praktiseerivad edukalt visiitabielu. Ehk siis valla tegevjuht on kohapeal vaid poole nädalast. Kas siin pole vastuolu?
Kuna valimisteni on jäänud vähem kui poolsada päeva, siis võib arvata, et suur osa kandidaatitest, eriti need, kes mõnda tähtsat kohta loodavad, muutuvad nüüd väga aktiivseks. Kindlasti hakkab senine visiitabielu rohkem pärisabielu moodi välja paistma.

Ent usun, et hiidlased ei lase end sellest petta. Ei tasu vaadata ja teha otsuseid praegu toimuvate ürituste järgi. Mõelgem kuidas olid asjad kogu viimase nelja-aastase perioodi jooksul.

Hiiu Lehe (06.09) arvamuslugu.

No comments:

Post a Comment