Tuesday, September 21, 2010

Küsida või mitte küsida, selles on küsimus

„Tõmmake endale see taarakott pähe, Mart Laar!“ käratas Postimehe ajakirjanik Kalle Muuli pühapäeval Raadio 2 saates „Olukorrast riigis“.
Muuli ärritus rääkides Isamaa ja Res Publica Liidu üleriigilisest küsitlusest, mille vastajatel on võimalik endale tänutäheks valida näiteks käepael või keskkonnasõbralik kott. See küsitlus on septembri alguses hoogsalt turmtuld saanud.
Tunnistan, et olen suurema osaga küsitlusele osaks saanud kriitikaga nõus. Eriti mage oli viis, kuidas kooliõpilased IRLi parteivankrit veohobuse kombel vedama rakendati. Noored meelitati Peep Vainu koolitusele, kus nad inimesi küsitlema õpetati. Ja nüüd käivad gümnasistid ukselt-uksele IRLile andmeid kogudes. Ehk on nad ka teie ukse taha jõudnud?
Lisaks on paljud küsimused etteantud vastustega. Kuues küsimus: „IRLi valitsuses oleku ajal on keskmine vanaduspension tõusnud 44%. Kas teie arvates tuleb eakatele tagada kindel pensionitõus ka tulevikus?“
No mis küsimus see on? Kes sellele küll eitavalt vastab? Tõenäoliselt inimene, kes on oma vanaduspõlve kindlustamise osas juba edusamme teinud või 60ndat eluaastat näha ei kavatse... Ja meenutades minevikku, oli IRL eelarve tasakaalu otsides valmis pensione hoopis kärpima.
„Absoluutselt üllatav ja müstiline on, et just IRL suutis sellise jamaga välja tulla. Kuidas IRLi inimesed ise ei taipa, et nende potentsiaalne valijaskond pole sarnane Keskerakonna omaga?“ küsis BNSi ajakirjanik Anvar Samost.
Olen nõus. Isamaaliitlastelt poleks sellist käiku oodanud. Aga respublicaanid hakkavad selles erakonnas pead tõstma. Praegu on kaks populaarsemat parteid Reformierakond ja Keskerakond. Kui mõtleme nende viimastele valimiskampaaniatele, siis mis on meelde jäänud? Jah, õige- populism! Tundub, et ka IRL tahab samale kaardile panustada.
Teisest küljest ma seda küsitlust kiirustades ära ei kortsutaks ning ahju ei viskaks.
Mihkel Raua saates „Kolmeraudne“ väitis IRLi esimees Mart Laar, et erakond püüab vaid välja selgitada, mis küsimused inimesi huvitavad ja mida nad ühiskonnas toimuvast arvavad: „Paneme sellest programmi alused kokku.
Tõsi ta on, et küsitluses leidub ka asjalikke küsimusi. Kasvõi esimene: „Milline on Sinu jaoks kõige olulisem teema või probleem tänases Eestis?“ Ja vastusevariante pole ette antud, mistõttu inimesed saavad kirjutada just seda, mis neil hingel.
Ja Kalle Muuli väitele, et käepaelaga peibutades tahetakse vaid inimeste kontaktandmeid nendega edaspidi ühenduse võtmiseks, saab vastata, et kui ei taha, ära kirjuta oma andmeid. Kingitusest võib ka loobuda. Aga ilma aadressi kirjutamata on üsna raske mütsi vms vastajale toimetada.
„Poliitikuid on süüdistatud pidevalt selles, et neid ei huvita absoluutselt see, mida inimesed arvavad. Nüüd, kui me erakonnaga teeme küsitluse, selgitamaks mida inimesed arvavad, siis öeldakse kohe, et populism, demagoogia!“ väljendas Laar TV 3 eetris Raua saatekülalisena nördimust.
Jah, inimeste arvamuse küsimine poliitikute poolt on väga tervitatav samm. Aga IRL peab veel õppima, mismoodi vastuseid hankida.

No comments:

Post a Comment